ATCOM

KURUMSAL

Başkan – Öz Geçmiş

PROF. DR. İHSAN IŞIK

Prof. Dr. İhsan Işık, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümünü 1992’de şeref listesinde bitirdikten sonra bir sene T.C. Ziraat Bankası Bankacılık ve Sigortacılık Okulu’nda okudu. Ardından, Arthur Andersen Danışmanlık ve Denetim firmasında kısa bir süre denetçi olarak çalıştı.

Kazandığı bir bursla, ABD’ye yüksek lisans eğitimine giden Dr. Işık sırasıyla Texas Tech Üniversitesi’nde finans masteri, New Orleans Üniversitesi’nde ise ekonomi masteri yaptı. Yine aynı üniversiteden finansal ekonomi doktorasını alan Dr. Işık, New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nde (NJIT) iki sene Muhasebe ve Finans dersleri verdi. 2002 yılında Rowan Üniversitesi’ne transfer olan Dr. Işık, 2005 yılında Doçent, 2007 yılında Profesörlük ünvanlarını alarak, üniversitesinin en genç profesörlerinden biri oldu.

Dr. Işık’ın Merill Lynch Uluslararası Finansal Hizmetler ve Piyasalar Araştırma Merkezi; Uluslararası İş İdaresi Araştırmalar Enstitüsü, Amerika İş İdaresi ve Davranış Bilimleri Akademisi; Avrupa İş İdaresi Uygulamalı Araştırmalar Enstitüsü gibi kurumların açtığı yarışmalarda makale birincilikleri vardır. Dr. Işık’ın yazdığı iki makale Bankacılık alanında en saygın dergi olarak bilinen ‘Journal of Banking and Finance’de 2003-2004 yılları araşında en çok okunan 12. ve 17. makale ünvanlarını almıştır. Dr. Işık Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ekonomik Araştırmalar Forumunda “research fellow”luğu görevini sürdürmekte ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na danışmanlık yapmaktadır.

Dr. Işık ayrıca 2007’de kurulan Amerikan Türk Ticaret Odası ATCOM’un yönetim kurulu başkanı ve kurucu CEO’su, TOBB bünyesinde kurulan Dünya Türk İş Konseyi – Amerika Bölge Komitesi yönetim kurulu üyesidir. Dr. Işık’ın ekonomi ve finans alanında yazdığı güncel yazılar aralıklı olarak Zaman, Star, Referans ve Forum Gazetelerinde yayınlanmaktadır. İkiz kız babası olan Dr. Işık, Amerika’ya gitmeden önce “sarı kırmızı”, şimdi ise sadece “kırmızı beyaz” renkleri tutmaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>