ATCOM

KURUMSAL

ATCOM – Kimdir?

Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM), New Jersey’de Türk Amerikan iş adamlarının iş, bilgi, kültürel ve sosyal durumlarını iyileştirmek, iki ülke arasında ticaret köprüsü olmak, beraberlikten kaynaklanan tasarruflar elde etmek amacıyla kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak 11 Mart 2008’de kurulmuştur.

ATCOM’un genel merkezi Cherry Hill, New Jersey’de meşhur 532 Caplen Building binasındadır. ATCOM’un ayrıca onun üzerinde eyalette temsilciliği, Paterson, New Jersey ve New Castle, Delaware’de şubeleri vardır (Boston, Massachusetts şube çalışmaları hala devam etmektedir).

Geniş bir tabana dayalı olan ATCOM, her kesimden ve her düşünceden iş adamının sadece Türkiye paydasıyla bir araya geldiği bir oluşumdur. Halihazırda New Jersey, New York, Delaware, Pennsylvania ve Maryland başta olmak üzere Kuzey Amerika bölgesinde 200’ün üzerinde üyeye hitap etmektedir.

KOBİ’lerin mütevazı bir dayanışması ile yola çıkan ATCOM iki sene gibi kısa bir süre zarfında bünyesinde Türk Hava Yolları, Çanakkale Seramik, İstikbal Mobilya, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası gibi Türk devlerini, Vintage, Preston Üniversitesi, Rowan Üniversitesi, Beneficial Bank, Troy Granit gibi Amerikalı büyük işletmeleri bulunduran uluslararası bir kuruluş haline gelmiştir.

ATCOM Ocak 2009’da imzaladığı bir protokolle (memorandum of understanding –MOU) Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) Amerika Birleşik Devletleri ortağıdır ve ABD kontak noktası olarak hizmet vermektedir. ATCOM ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ticaret Müstaşarlığı’nın kurduğu Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) Amerika Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesidir. Amerika komitesi DTİK’in Kuzey Amerika, Karayipler ve Güney Amerika bölgelerinden sorumludur. Türkiye’den İstanbul Ticaret Odası (İTO), Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), Gebze Genç Sanayici ve işadamları Derneği (GENCSİAD) gibi bir çok şehrimizin ticaret ve sanayi odaları ile formal veya informal dayanışma ve iş birliği protokolleri olan Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM), Türkiye ile Amerika arasında çok sınırlı olan uluslararası ticareti artırmaya katkıda bulunma amacını gütmektedir.

ATCOM bu çerçevede New Jersey Ticaret Odası, New Jersey Ekonomik Kalkınma Ajansı, Philadelphia Ticaret Odası, Hispanic Amerikan Ticaret Odası, Yunan Amerikan Ticaret Odası, Pennsylvania, Delaware ve New Jersey Dünya Ticaret Merkezleri ile yakın ilişki içerisindedir.

ATCOM faaliyetleri çerçevesinde şimdiye kadar Türkiye’den bir çok önemli konuğu ağırladı. ATCOM’u geçtiğimiz bir sene zarfında ziyaret eden simalar arasında Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bulunmaktadır. ATCOM ayrıca Amerika’lı önemli siyasetçilerden Temcilciler Meclisi Üyeleri Robert Andrews, John Adler, Jön Runyan ve Andre Carson’ı misafir etmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>